• Pts. May 20th, 2024

BASIN TOPLANTILARI

BASIN TOPLANTISI-BASIN TOPLANTILARI- HABERLERİ

Ekonomi Basını EGD Yeni Yıl Buluşmasında Bir Araya Geldi

ByYilmaz Parlar

Ara 28, 2021

Güçlü bir ekonomi, neden güçlü bir ekonomi basına ihtiyaç duyar?

Çünkü ekonomi gazeteciliğin, modern ekonomiyle ilişkisi, sonsuz bir kaynak olarak hizmet eder. Ülkelerdeki piyasa ekonomilerinin başarılı bir şekilde gelişmesine fayda sağlar. Ekonomi Medya, ister kamu ister özel olsun, herhangi bir ekonomide önemli bir rol oynar.

Ekonomi Medyasının bir işletme olarak kitlesel tüketiciye kaliteli ekonomik içerik sağlaması, açıklayıcı bilgileri, ülke insanlarının günlük yaşamı için önemlidir. Bilgi, maddi çıkarlarla ilgili kararların alınmasına yardımcı olur. Yeni ve doğru bilgi, tüketicinin mali durumunu iyileştirmek için tarifler sağlar.

Kendine özgü doğası gereği, her kesime eşit duran sergilediği hizmetleriyle, hem yaydığı içerik türü (pazarlar ve işletmeler için faydalı teknik bilgiler) seçkin ekonomi gazetecileri bünyesinde toplayan, Başkanlığını Celal Toprak’ın yaptığı Ekonomi gazeteciler Derneği (EGD), 27 aralık 2021 Pazartesi günü Yönetim kurul Başkanlığını İsmail Gülle’nin yaptığı TİM İhracatçılar Meclisi ev sahipliğinde, Dış Ticaret kompleksinde bir araya geldi. 

İş, siyaset, sanat dünyası, akademisyenler, Yenilik Partisi Başkan yardımcısı Kemal Abdullahoğlu ve basın mensupların katıldığı fiziksel ve online hibrit gerçekleşen yeni yıl buluşmasında, vefa örneği teşekkür plaketleri verildi.

Yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve ekonomik kalkınma için, iş dünyası ve medya arasındaki en iyi etkileşim uygulamasının yaygınlaştırma rolü üstlenen Ekonomi Gazeteciler Derneğinin (EGD) verdiği, manevi değeri çok anlam teşkil eden 

teşekkür plaketleri, Gazeteciler için, araştırma çalışmalarına zaman ve enerji ayırmanın açık ödülleri ve iş dünyası insanlarına da övgüleri vardır.  

Gecede plaketlerini alan isimler;

Türkiye ekonomisine katkıları nedeniyle vefa-şükran plaketleri

Merhum Mustafa Selim Yaşar -Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı- Murat Ülker Ülker Yönetim Kurulu Üyesi, Ahmet Nazif Zorlu -Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Tuncay Özilhan-Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Ahmet Kocabıyık -Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi, Bülent Eczacıbaşı -Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Hüseyin Özdilek – Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Zeynep Bodur Okyay- Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo, Davut Doğan-Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Aydın-İstanbul Aydın Üniveristesi Mütevelli  Heyeti Başkanı, BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı, Ruken Mızraklı Gündüz Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Birol Altınkılıç-Kahve Dünyası Kurucusu. 

Meslekte 20 yılını dolduran Ekonomi Gazetecilere teşekkür belgesi;

Murat Demircan, Mehtap Akbaş Çiftci, Aykut Altındağ, Hakan Ömer Gider, Satfiye Yuva Kireçci, Nazım Özdemir,Tülin Yalman, Hayriye Mengüç, Hale Çakıl, Mürsel Çetin, Emine Kazan, Şükrullah Dolu,Doğan Erdoğan, Ümit Kanoğlu, Asım Aslan, Nevser Eraslan, Adil Uçar, Ozan Köklüçınar, Tülin Köksal, Sema Sertalp, Cazibe Ulutaş, Ebru Baki, Mehmet Ali Dim, Musa Savaş, Ziver Navdar,Doğan Gönüllü, Cabbar Şıktaş.

Yaşam Boyu Onur üyelerine teşekkür belgesi

Hasan Eriş, Osman Saffet Arolat, Osman Ulagay, Meral Tamer, Faruk Türkoğlu, Şemsi Yücel, Rüştü Bozkurt, Şaziye Karlıklı, Güler Akdağ , Ahmet Coşkunaydın , Seda Poyraz, Yüksel Uysal, Rafet Ballı, Emre Aklin,  Necati Zincirkıran, Kenan Akın, Engin Köklüçınar, Zehra Güngör.   

Başarılı İş İnsanlarına teşekkür belgesi

Senur Biçer -Arnica Yönetim Kurulu Başkanı, Mehmet Önder -Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı, Güran Gökay-Nurus Yönetim Kurulu Başkanı, Nejdet Ayaydın-İpekyol Yönetim Kurulu Üyesi, Mustafa Gültepe -İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatcıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Sema Güral Sürmeli -Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı, Süleyman Orakçıoğlu -Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Şenocak  İstanbul Deri Ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı, Volkan Atik -Avva Yönetim Kurulu Başkanı, Mert Dorman -THY Kurumsal İletişim Başkanı 

Mesleğe katkıda bulunan ve yayınlarını yayın hayatına sunanlar

Aslıhan Ören- Türkiye’de İş Dünyası,  Arif Kızılyalın- Cumhuriyet Gazetesi, 

Tayfun Devecioğlu- Oksijen, Merdan Yanardağ- Tele1, Fikret Çengel- TİM Medya Direktörü.

Takdim ve moderatörlüğünü EGD Yönetim kurul üyesi Çetin Ünsalan’ın üstlendiği, Başarsoft ve BitTurk  ana sponsorluğu, Arzum ve PAGEV’in katkılarıyla gerçekleşen gece açılış konuşmaları ile başladı. 

Ekonomi gazeteciler derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Pandemi döneminde EGD’nin online toplantılarla kesintisiz ekonomi bilgilere erişimi sağladığı vurguladı. Geleneksel geceyi ifade etdi.

TİM Başkanı İsmail Gülle özetle, “80’li yıllarda ekonomimizin dışa açılmasıyla birlikte, Türkiye’nin dışa açık büyüme modeli, ekonomi gazeteciliğinin de yükselişinde tetikleyici oldu. Türkiye’nin makroekonomik dinamikleri özel sektör odaklı bir değişim gösterirken, ekonomi gazeteciliği de büyüyen Türkiye ekonomisinin hem duyurulması hem tanıtılması rolünü üstlendi. 30 yıl boyunca birlikte bugünlere geldik.” Dedi.

Gülle, “İhracat bu süreçte ülkemizin yüzünü güldürdü. Ay sonlarında rekorlar açıkladık. Özellikle 2021 yılının şu ana kadar olan sürecinde 11 ayın 10’unda rekor açıkladık. 12 ayın rekorunu da yine sizlerle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile açıklayacağız. Tarihi dönemlerden geçiyoruz. 2020’de insanlık tarihine not düşülecek. 2021 Türkiye’nin üretimi, sanayisi, ihracatı ve büyümesi için pek çok güzel başlık içeren bir dönem oldu. İhracat ailesi olarak bizler de gururluyuz.” Açıklamalarında bulundu.

 EGD için Başkan Gülle ” Sizlere bugüne kadarki süreçte ihracatın tabana yayılmasında ve ihracatın bu kadar kabul görmesindeki katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sizler sayesinde ihracattaki başarı hikayelerini paylaşma imkanı bulduk ve çok geniş kesimlere ulaştık. Göreve geldiğimizde 60 binler seviyesinde olan ihracat ailemizi 100 binler seviyesine çıkarttık. Her ay 1.500-2.000’e yakın firmamız ihracata başlıyor. Bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz.” Şeklinde bilgiler paylaştı.

İsmail Gülle’nin vurgulağı, ekonomi gazetecilerin ekonomik rolü gerçekden çok önemlidir.

İfade özgürlüğü, demokrasinin ve piyasa ilişkilerinin gelişimi için esastır. Aynı zamanda medya, hükümet, iş dünyası ve halk arasındaki ana iletişim kanalı olarak hareket etmelidir. Vatandaşlar, alınan kararları anlamazlarsa, ekonomik bilgiye erişimleri yoksa ve ekonomik taleplerini özgürce ifade etme olanağına sahip değillerse ekonomik haklarını kullanamazlar. 

Açıkça, önemli bilgi sağlayıcılar olarak, medyanın üç koşulu yerine getirme olasılığı daha yüksek olduğunda daha iyi ekonomik performansı teşvik etme olasılığı daha yüksektir. Medya bağımsızlığı, kaliteli bilgi sağlaması ve geniş bir kitleye sahip olması.

Kitlesel veya popüler medyada ekonomik içeriğin geliştirilmesindeki katkı sağlıyanı özel teşvik unsurlardan olan teşekkürle ödüllendirme, manevi motivasyon sağlar. Bu nedenle EGD’nin bu etkinlğin öneminin altını kalın çiziyoruz.

yilmazparlar@yahoo.com

20 thoughts on “Ekonomi Basını EGD Yeni Yıl Buluşmasında Bir Araya Geldi”
  1. … [Trackback]

    […] Find More here to that Topic: basintoplantilari.com/ekonomi-basini-egd-yeni-yil-bulusmasinda-bir-araya-geldi/ […]

Bir cevap yazın