• Sal. Haz 18th, 2024

BASIN TOPLANTILARI

BASIN TOPLANTISI-BASIN TOPLANTILARI- HABERLERİ

Geleneksel Kent ve Yaşam Ödülleri 2024

ByYilmaz Parlar

May 2, 2024

Kentler, insanlara ve insanlara hizmet veren tesislerin, hizmetlerin ve bölümlerin kapsayıcı bir katmanıdır.

Kentler, sadece bir topluluğun fiziksel bir yapısı değil, aynı zamanda bir topluluğun gücünü temsil ediyor.

Geleneksel Kent ve Yaşam Ödülleri Proje Üreten Kişi ve Kurumları Onurlandırıyor

Her yıl düzenlenen geleneksel “Kent ve Yaşam” ödülleri, şehir yaşamını iyileştirmek için çaba harcayan kişi ve kurumları onurlandırmaya devam ediyor.

Bu yılın kazananları, şehir dokusunu korumak, sürdürülebilirliği teşvik etmek ve toplumun yaşam kalitesini artırmak için yaptıkları çabalarla dikkat çekiyor.

Ödüller, belediyelerden sivil toplum örgütlerine, çevre aktivistlerinden mimarlara kadar geniş bir yelpazedeki katılımcıları kapsıyor.

Yönetim Kurul başkanlığını Celal Toprak’ın yaptığı Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) koordine ettiği, 16. olan Kent ve Yaşam Ödül Töreni Uranüs Hotelde gerçekleşti.

Celal Toprak’ın Kanal Ekonomi Tv de yayınlanan Kent ve Yaşam programı, kapsadığı konular, yürütülen projeler arasında yeşil alanların artırılması, şehir içi ulaşımın iyileştirilmesi, tarihi mirasın korunması ve dezavantajlı gruplara destek sağlanması gibi çeşitli alanlarda önemli çalışmaları içeriyor.

Proje üretmiş kişi ve kurumları yüreklendirmek ve onurlandırmak amacı ile verilen geleneksel “Kent ve Yaşam” ödülleri, doğru iş yapmış kişi ve kurumların buluşma noktası haline gelmiş durumdadır. Doğru iş yapmış; iş dünyası temsilcileri, sivil toplum liderleri, yerel yönetimler, sanatçılar ve akademisyenlerin yer aldığı ödül töreni “Daha Yaşanabilir Kentler ve Mutlu İnsanlar” sloganı ile yapıldı.

Ödülleri belirleyen jüri bilim insanlarından, kentleşme uzmanları ve sivil toplum örgütü önderlerine kadar çok sayıda değerler tarafından değerlendirildi.

Açılış Konuşmasında Başkan Celal Toprak, uzun soluklu bu ödül tören hakkında kısa bilgi sundu.

Uranüs Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Niziplioğlu ve Royal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Türkeş Öngel de yine kent ve Yaşam konusunun,  bu tür etkinlikleri, toplumun kentsel değişim süreçlerine daha fazla katılımını teşvik ederek şehir planlamasında daha demokratik bir sürecin oluşturulmasına yardımcı olduklarını dile getirdiler.

Program akışı içinde ayrıca panel yer aldı. “Yeni Yaşam Biçimi, Kentler ve Dönüşüm” konu başlıklı panelin moderatörlüğünü üstlenen Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Bahadır Baş kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili bilgi aktarırken farkındalık yaratmak adına bu etkinliğin önemine vurgu yaptı.

Panelin konuşmacıları Quick Sigorta Finansal Sigortalar Direktörü Serkan Dedik, Ege Yapı Proje Geliştirme ve Dizayn Ofis Direktörü Şükrü Tokel, İstanbul Akvaryum Genel Müdürü  Dilek Çapanoğlu Kentlerin dönüşümü ve yeni yaşam biçimlerini, şehir yaşamını iyileştirmek için yapılan önemli katkıları ve bu çabaları teşvik etmek için bir platform sağladığı noktasına görüş paylaştılar.

Genellikle kentin önde gelen figürlerinin ve projelerin tanıtımını içeren açıklamaları ile Kazananların plaketlerin verilme moderatörlüğü YAPDER Başkanı celal Toprak tarafından yapıldı. Hiperaktif ve neşe içinde töreni gerçekleştiren Celal Toprak ödül alanların başarılarını paylaşmak ve gelecekteki projeler için ilham vermek amacıyla bir araya geldiğini altını çizdi.,

 Kent ve Yaşam Ödülü Alanlar;

Topluma ve Çevreye Değer Katan Ödülü Royal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Türkeş Öngel

Sosyal Hayata Değer Katan Ödülü İstanbul Akvaryum Genel Müdürü Dilek Çapanoğlu

Gıdada Başarı Ödülü Yayla Agro A.Ş Ödülü Şirket adına Ticari Marka Direktörü Fatih  Ataş 

Yaşamı Güzelleştirme Ödülü Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş 

Yaşama Motivasyon Ödülü Arnica Yönetim Kurulu Başkan Senur Akın Biçer

Sigortalı Kentsel Dönüşüm Ödülü Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar 

Kentte Daha İyi bir Yaşam Ödülü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

Kente Yaşam Katan Ödülü Niziplioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Niziplioğlu

Nazmi Arıkan Eğitim Ödülü Kavram Okulları Eğitim Girişimcisi ve YK üyesi Ümit Kalko

Kent ve yaşamı bir araya getiren bu ödüller, toplumun ortak çıkarlarına hizmet eden projelerin önemini vurgulamaya devam ediyor

 yilmazparlar@yahoo.com