• Pts. May 20th, 2024

BASIN TOPLANTILARI

BASIN TOPLANTISI-BASIN TOPLANTILARI- HABERLERİ

Skal İstanbul, Göbeklitepe’yi Dünyaya Tanıttı

ByYilmaz Parlar

Nis 25, 2021


Skal İstanbul, Göbeklitepe’yi Dünyaya Tanıttı

Skal İstanbul Kulubü, Dünya Skal Günü’ne özel düzenlenen toplantıda 5 kıtadan Skal kulüplerine, Şerif Yenen’in sunumu ile Göbeklitepe’yi tanıttı.

Her yıl 28 Nisan’da kutlanan Dünya Skal Günü, bu yıl tüm nisan ayı boyunca kutlanıyor ve dünyadaki bütün Skal üyelerine açık toplantılarda, Skal kulüpleri kendi destinasyonları ile ilgili sunumlar yapıyor. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız olan 23 Nisan’da sunumunu gerçekleştiren Skal İstanbul Klübü bu kapsamda, Şerif Yenen’in etkileyici sunumu eşliğinde 12.000 yıllık geçmişiyle tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’yi dünyaya tanıttı.

Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu

Turizm uzmanı, seyahat yazarı, profesyonel rehber, film yapımcısı Şerif Yenen, konuşmacı olduğu toplantıda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve dünya tarihini değiştiren Göbeklitepe hakkında önemli bilgiler paylaştı. 12.000 yıllık geçmişiyle tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’nin, dünya basınında “ilk tapınak” olarak yer almış olmasına rağmen buna dair kesin kanıtlar olmadığını belirten Yenen, son dönemdeki bulgulara bakılarak kısıtlı da olsa yerleşim yeri olarak kullanılmış olabileceği ile ilgili izlerin de bulunduğunu söyledi.

Üç büyük kazı noktasının merkez noktalarının eşkenar bir üçgen oluşuyla dikkat çektiğini bu nedenle aynı dönemde yapılmış olduklarının düşünüldüğünü ileten Yenen, “Göbeklitepe’de bulunan yapıtlarda birçok hayvan figürünün ve erkek figürlerinin ön planda olduğu görülüyor. Buluntular arasında kadın figürü ise yok denecek kadar az.” dedi. Göbeklitepe’nin, bilinçli şekilde doldurularak bırakıldığını ve günümüze zarar görmeden ulaşabilmesinin en önemli nedeninin bu olabileceğini belirten Yenen, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunun M.Ö. 10.000 – 8.000 yıllarına kadar kullanıldığını aktardı.

23 Nisan’da anlamlı tanıtım

Skal İstanbul Başkanı Ayşe Önen, ülkemizin en önemli değerlerinden birini 23 Nisan gibi önemli bir tarihte dünyaya tanıtmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek toplantıya katılım sağlayan herkese teşekkürlerini iletti.

Skal International İstanbul, Seyahat ve turizm sektörünün tüm branşlarını çatısı altında toplayan tek uluslararası organizasyon olan, 1934 yılında kurulmuş Skål International, geçmişiyle dünyanın en köklü sivil toplum örgütüdür. 7 Haziran 1956 yılında kurulmuş olan Skål International İstanbul Kulübü, 109 ülkede yapılanmasıyla en geniş tabanlı sivil toplum örgütü olan Skål International’a bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Skål International İstanbul Kulübü, 239 üyesi ve hayata geçirmiş olduğu projeler ile dünyanın en büyük Skål kulübü konumundadır.

yilmazparlar@yahoo.com

25 thoughts on “Skal İstanbul, Göbeklitepe’yi Dünyaya Tanıttı”
 1. … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: basintoplantilari.com/skal-istanbul-gobeklitepeyi-dunyaya-tanitti/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: basintoplantilari.com/skal-istanbul-gobeklitepeyi-dunyaya-tanitti/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: basintoplantilari.com/skal-istanbul-gobeklitepeyi-dunyaya-tanitti/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: basintoplantilari.com/skal-istanbul-gobeklitepeyi-dunyaya-tanitti/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: basintoplantilari.com/skal-istanbul-gobeklitepeyi-dunyaya-tanitti/ […]

Bir cevap yazın